Show Individual Results Yes
Show Team Results Yes
Show Relay Team Results Yes
Selected gender combined
Show name as link Yes
Brindabella Classic (id:287)
Brindabella Classic (46k)
Sunday, 10th November 2002

Place Name Chest Sex State Age CAT Time Pace
1. Glenn Paterson 58 ACT 35 M35 3:13:44 4:12
2. Trevor Jacobs 1 ACT 50 M50 3:23:18 4:25
3. Stephen Bradford 32 ACT 48 M45 3:25:58 4:28
4. Trevor Fairhurst 42 ACT 32 M30 3:35:14 4:40
5. Frank Zeller 16 ACT 41 M40 3:47:28 4:56
6. Kelvin Marshall 48 QLD 38 3:47:46 4:57
7. Warwick Selby 51 NSW 52 M50 3:49:25 4:59
8. Martin Boyd 34 ACT 32 M30 3:51:13 5:01
9. Martin Short 38 ACT 38 M35 4:06:49 5:21
10. Ian Wright 28 ACT 48 M45 4:11:00 5:27
11. Xandra Dunn F53 F NSW 43 W40 4:12:00 5:28
12. Trevor Marsh 39 VIC 41 M40 4:25:29 5:46
13. Bill Rookyard 36 NSW 44 M40 4:25:36 5:46
14. Steve Appleby 20 ACT 49 M45 4:26:06 5:47
15. Michael Corlis 17 ACT 43 M40 4:29:57 5:52
16. Ruth Dover F44 F VIC 32 W30 4:30:31 5:52
17. Dave Hromow 50 ACT 34 4:40:38 6:06
18. Tom Silk 37 NSW 37 M35 4:40:54 6:06
19. Joanne Barton F26 F NSW 35 W35 4:44:02 6:10
20. Dave Gilbert 49 NSW 42 M40 4:59:42 6:30
21. Ian Green 54 NSW 57 M55 5:01:50 6:33
22. Graham Butler 25 NSW 54 M50 5:02:43 6:34
23. Ludwig Herpich 56 NSW 67 M65 5:04:08 6:36
24. Nathanael Smith 45 ACT 27 5:05:17 6:38
25. Bronwyn Hanns F57 F VIC 39 W35 5:05:17 6:38
26. Chris Gamble 21 ACT 51 M50 5:08:38 6:42
27. Philip Clarke 8 NSW 50 M50 5:10:47 6:45
28. Jenny McKinlay F35 F ACT 34 W30 5:18:10 6:55
29. Phil Coggins 29 ACT 37 M35 5:20:22 6:57
30. Vic Anderson 9 NSW 49 M45 5:33:56 7:15
31. Stephen White 41 NSW 38 5:36:56 7:19
32. Bill Rannard 6 NSW 49 M45 5:42:26 7:26
33. Carl Simpson 23 NSW 48 M45 5:48:00 7:33
34. Christine Lee F52 F NSW 44 W40 5:58:21 7:47
35. Kevin Cunningham 40 ACT 31 M30 6:10:49 8:03
36. Guy Broadbent 43 NSW 40 M40 6:20:09 8:15
37. Warren Hughes 27 NSW 47 M45 6:28:33 8:26
38. Grahame Kerruish 5 NSW 63 M60 6:35:23 8:35
39. Hugh Jorgensen 47 ACT 37 dnf
40. Mick Kilham 22 NSW 46 M45 dnf
41. Mario Larocca 18 NSW 53 M50 dns
42. John McLeish 19 NSW 54 M50 dns
43. Richard Lane 24 ACT 40 M40 dns
44. David King 30 NSW 54 M50 dns
45. Adrian Izurieta 31 NSW 24 dns
46. Peter Tibbitts 33 NSW 47 M45 dns
47. Gavin Goldsmith 46 NSW 33 M30 dns
# Relay Team Name CAT Time Pace
1. WODEN HARRIERS MMMM 2:58:56 3:53
  Glenn Paterson M35 2:58:56  
  Gerard Ryan M40 2:58:56  
  Adrian Sheppard 2:58:56  
  Mark Bourne 2:58:56  
2. DEFENCE RUNNING ASSOCIATION - ONE MMMM 3:05:58 4:02
  Rob Combe 3:05:58  
  Warren Matulick M40 3:05:58  
  Andy Horsburgh M40 3:05:58  
  Craig Benson M30 3:05:58  
3. NORTHSIDE BOYZ MMMM 3:27:38 4:30
  Alan Towill M50 3:27:38  
  Laurie Cullen M30 3:27:38  
  Peter Cullen M35 3:27:38  
  Adrian Rumore M40 3:27:38  
4. SCHOOL OF MILITARY ENGINEERING ONE MMMM 3:38:58 4:45
  Adam Marston 3:38:58  
  Travis Heath 3:38:58  
  Wayne Heath 3:38:58  
  Aaron Jones 3:38:58  
5. SCHOOL OF MILITARY ENGINEERING TWO MMM 3:40:00 4:46
  Nick Marcovich 3:40:00  
  Lee Palfrey 3:40:00  
  Nicholas Marcovich 3:40:00  
  Travis Zomer 3:40:00  
6. BRONWYN AND DA BOYZ MMFM 3:40:30 4:47
  Neil Mackenzie M40 3:40:30  
  Kerrie Bremner W35 3:40:30  
  Danny Hansen M30 3:40:30  
  Simon Mackenzie M30 3:40:30  
7. GEOSCIENCE AUSTRALIA - TEAM 1 FMFM 3:43:29 4:51
  Emma Murray 3:43:29  
  Richard Blewett M35 3:43:29  
  Jenny Lawford W45 3:43:29  
  Geoff Lawford M45 3:43:29  
8. GO AUSSIE MMMM 3:45:18 4:53
  Rod Gilchrist M55 3:45:18  
  Ewen Thompson M45 3:45:18  
  David Webster M50 3:45:18  
  Brian McLachlan M35 3:45:18  
9. NAROOMA 40 MUMBLES FFF 3:47:46 4:57
  Sally Chapman W45 3:47:46  
  Pip Thorn W40 3:47:46  
  Jenni Bourke W45 3:47:46  
  Pip Thorn W40 3:47:46  
10. WHERE ARE ELVES MM 3:50:39 5:00
  David Hinds M45 3:50:39  
  Chris Wilson 3:50:39  
11. GEOSCIENCE AUSTRALIA - TEAM 2 MMMM 3:50:56 5:01
  David Hobson M50 3:50:56  
  Peter Maher M40 3:50:56  
  Simon Costello 3:50:56  
  Neil Boden M50 3:50:56  
12. RJJJ FMMM 3:50:59 5:01
  Robert Miller M35 3:50:59  
  James Beaton M30 3:50:59  
  Jonathan Papalia M30 3:50:59  
  Diane Clementson W40 3:50:59  
13. GEOSCIENCE AUSTRALIA - TEAM 4 MMFM 3:54:38 5:06
  Simon Junakovic M35 3:54:38  
  Ivan Junakovic M35 3:54:38  
  Steve Karvelas M35 3:54:38  
  Maria Radic 3:54:38  
14. BLENDED GRANGE MMMM 4:01:12 5:14
  Paul Williams M40 4:01:12  
  James Davey M40 4:01:12  
  Rich Evans M30 4:01:12  
  Tim Sanders 4:01:12  
  Chris Smith M30 4:01:12  
15. MARG FMFM 4:03:10 5:17
  Amanda Walker 4:03:10  
  Ken White M45 4:03:10  
  Maria O'Reilly W45 4:03:10  
  Geoff Sims M50 4:03:10  
16. GEOSCIENCE AUSTRALIA - TEAM 3 MMMM 4:11:12 5:27
  Brian Polden M50 4:11:12  
  David Campbell M45 4:11:12  
  Tony Hunter M40 4:11:12  
  Lex Lambeck 4:11:12  
17. GEORGES GORGEOUS GALS FMFF 4:13:32 5:30
  Maryann Busteed W50 4:13:32  
  George Kubitzky M45 4:13:32  
  Cathy Montalto W50 4:13:32  
  Kathy Sims W50 4:13:32  
18. RUN CHARLIE RUN MMM 4:19:18 5:38
  Sunny Forsyth 4:19:18  
  Doug Fry M60 4:19:18  
  Doug Fry U20 4:19:18  
  James Dalton U20 4:19:18  
  Sunny Forsyth 4:19:18  
19. THE HUMPBACK WHALES MMMF 4:26:10 5:47
  Horst Punzmann 4:26:10  
  Clive Michael 4:26:10  
  Alastaire George M35 4:26:10  
  Christine Butler W30 4:26:10  
20. BILLS BUSTY BEAUTIES FFFF 4:26:24 5:47
  Deslie Kubitzky W40 4:26:24  
  Bill Leyden M55 4:26:24  
  Anna Farnham W40 4:26:24  
  Elizabeth Thompson W45 4:26:24  
21. WORN OUT SOULS MFMM 4:29:09 5:51
  Nigel Coldrick M40 4:29:09  
  Theresa Macgregor W40 4:29:09  
  Christopher Lang M50 4:29:09  
  Jamie Macgregor M45 4:29:09  
22. DEFENCE LADIES FFFF 4:31:52 5:54
  Michelle Glanville W35 4:31:52  
  Heidi Flaxman 4:31:52  
  Jenny Macrow 4:31:52  
  Jeni Greenland 4:31:52  
23. FRYING PANNERS MMMM 4:47:44 6:15
  Nick Blackaby M45 4:47:44  
  Bryan McCarthy M55 4:47:44  
  Rad Leovic M75 4:47:44  
  Kevin Chapman M55 4:47:44  
24. GUESS WHO MMMM dns
  John Woodall M45 dns  
  Stuart Doyle M35 dns  
25. ME AND HIM MM dns
  Peter Fogarty M45 dns  
  Ian Prosser M40 dns  
  Ian Prosser M40 dns  
  Peter Fogarty M45 dns